your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Esme Esme napisał(a) o Król Artur: Legenda miecza (7)

Straszny bałagan, ale przynajmniej bałagan z charakterem. Przy całej sympatii do Charliego Hunnama - facet robi, co może, ale na Artura jest za słaby. A jeszcze ma za przeciwnika Jude Law - aktorskie cudo, które dostało rolę jak z Szekspira i zamiata każdą scenę, w której się pojawi. No, ale to już trudno. Sceny męskich gadek i kamraterii jak zwykle u Ritchiego znakomite, montaż nieco zbyt wycudowany, ale w sumie pasuje do koncepcji.

7 gwiazdki

Esme Esme napisał(a) o Everybody Wants Some!! (7)

Fabuły co prawda nie stwierdzono, a jeśli już, to bardzo wątłą. Ale te dialogi, te przepychanki, plotki i przebieranki... Wszystko podpatrzone bystrym okiem. Klasa.

7 gwiazdki

Esme Esme napisał(a) o Life (5)

Doskonale nijaki dzięki generycznej fabule i postaciom, które nikogo nie interesują. Minus za głupoty typu nagłe zgubienie trackera, plus za bardzo ponure zakończenie.

5 gwiazdki

Esme Esme napisał(a) o Kong: Wyspa Czaszki (6)

Jest perspektywa na jeszcze jedną gwiazdkę, chociaż trochę mi szkoda, że za mało wykorzystano takich dobrych aktorów. Nie zrozumcie mnie źle, zrobili dla swoich postaci, co tylko mogli, ale zrobiliby więcej, gdyby im dano coś do zagrania. Jest właściwie wszystko, co trzeba - zróżnicowana grupka odkrywców, pomalowani tubylcy i wielkie potwory. A do tego bajeczne zdjęcia i starannie dobrana ścieżka dźwiękowa. Głupie to jak nieszczęście, w sam raz, żeby rozprostować zwoje.

6 gwiazdki

Esme Esme napisał(a) o Stado (7)

Trochę zbyt oczywisty jest zamiar dydaktyczno-publicystyczny, w rezultacie mamy nieco łopatologii. Ale poza tym nic właściwie nie jest zaniedbane - problem zostaje przedstawiony zarówno w kategoriach klasowych (sprawca gwałtu jest z "dobrego domu", ofiara z kiepsko sytuowanej rozbitej rodziny), społecznych (państwo, które pozostawia ofiarę samej sobie, małomiasteczkowe dręczenie) i psychologicznych (rozpad relacji w rodzinie ofiary). Zostaje nawet trochę miejsca dla sprawcy - młodego, emocjonalnie [...] Przeczytaj całość

7 gwiazdki

Esme Esme napisał(a) o Ballerina (6)

Poza kuriozalnym pomysłem, aby film o balecie ilustrować współczesną muzyką taneczną (słychać tylko strzępek "Jeziora łabędziego" i "Dziadka do orzechów"), bardzo na plus. Film pozbawiony jest przemocy (to jest, oprócz jednej psychopatki z młotem), podkreśla kluczowe znaczenie ciężkiej pracy w życiu zawodowym i wartość przyjaźni w życiu prywatnym, nie bombarduje akcją ani huśtawką emocji. Mimochodem przemyca trochę informacji o Gustawie Eifflu. Można.

6 gwiazdki

Esme Esme napisał(a) o La La Land (5)

Kolorowy film o tym, że nie da się zjeść ciastka i mieć ciastka, że marzenia mają swoją cenę i że tą ceną bywa miłość. Nigdy bym nie przypuszczała. Sceny muzyczne (nie wtedy, kiedy tańczą, tylko wtedy, kiedy grają) wypadają, jak to u Chazelle, najlepiej. Z musicali o aspirujących artystach wolę jednak "Deszczową piosenkę".

5 gwiazdki

Esme Esme napisał(a) o Lekarstwo na życie

Niesympatyczny protagonista na tropie złowieszczej tajemnicy, która w gruncie rzeczy jest bajeczką o uwięzionej księżniczce. Gdyby nie wspaniałe zdjęcia, trudno byłoby na tym wysiedzieć. Szwankuje tempo, brak konsekwentnego przekazu, idiotyczne rozwiązania fabularne maskuje się onirycznym klimatem (nie musi być sensownie, bo to sen albo wręcz majak), główny bohater nie dostaje szans na rozwój, emocjonalnie także zero sensu. Nie iść.

Esme Esme napisał(a) o Ratatuj (6)

Nawet po drugim seansie jakoś nie potrafię wzbudzić w sobie entuzjazmu do tego filmu (poza oczywistą wspólnotą serc z krytykiem Antonem Ego). Niby to urocze i i w sumie porusza ciekawy temat (konieczność znalezienia równowagi między potrzebą przynależności a swoją życiową pasją). Sceny zawierające mistrzów przy pracy zawsze są cudowne (niezależnie od tego, czy są to mistrzowie kina, kuchni czy kaligrafii) a drobne akcenty regionalne, oparte na stereotypach dotyczących Francuzów, nieodmiennie śmieszą. [...] Przeczytaj całość

6 gwiazdki

Esme Esme napisał(a) o LEGO Batman: Film (6)

Mam wrażenie, na razie niczym nie potwierdzone, że tłumacze nieco przedobrzyli i włożyli w ten film za dużo wysiłku, w związku z czym połowa żartów brzmi całkowicie inaczej niż w oryginale. Oczywiście jest za dużo wybuchów, oczywiście film pędzi nie wiadomo dokąd (znaczy wiadomo - do radosnego finału). Ale w jakim innym uniwersum można zobaczyć Batmana walczącego z Sauronem, Dalekami i Voldemortem? No w żadnym.

6 gwiazdki

Esme Esme napisał(a) o Alicja po drugiej stronie lustra (6)

Gdyby nie nieszczęsne nawiązania do Carrolla i całkowicie już karykaturalny Johnny Depp, można by zupełnie bezwstydnie rozkoszować się tym, jak ten film wygląda, a wygląda bajecznie. Wasikowska jest spoko jako Ekscentryczna Silna Kobieta, ale to Sacha Baron Cohen i jego teutoński Czas kranie ekran, gdy tylko się na nim pojawia. W sumie zrobiło to na mnie nieco lepsze wrażenie, niż poprzednia, burtonowska Alicja. Gwałt na literaturze w podobnym stylu co "Sherlock Holmes" Guya Ritchie - bezczelny, [...] Przeczytaj całość

6 gwiazdki

Esme Esme napisał(a) o Justice League: Gods and Monsters (6)

Jakby Superman był taki, wybór między komiksami z Batmanem a tymi z Supermanem, którego musiałam dokonywać w dzieciństwie z racji szczupłych funduszy, nie byłby taki prosty. Nie warto czekać, co tam wypruje z siebie Zack Snyder - na pewno nie będzie to lepsze od tej animacji.

6 gwiazdki

Esme Esme napisał(a) o Vaiana: Skarb oceanu (7)

Dzielna księżniczka i chimeryczny mityczny heros wraz z kurczakiem-półgłówkiem ruszają ocalić świat. Nie bez oporów ze strony herosa. Mamy piosenkę księżniczki o tym, że jej ciasno w domu. Mamy piosenkę łotra o nim samym. ALE nie mamy wątku miłosnego, bo roboty tyle, że taczek nie ma kiedy ładować, co dopiero szukać jakiegoś księcia. Nie wiem czy przyjmie się wśród polskich dziewczynek tak jak "Kraina lodu", ale chciałabym. Dziewczynka też przecież może wyruszyć na przygodę. Miyazaki wiedział to [...] Przeczytaj całość

7 gwiazdki

Esme Esme napisał(a) o Zwierzogród (7)

Ten film zostanie kiedyś flagowym dowodem na to, że bajki dla dzieci na początku XXI wieku nasączone były progresywną propagandą. Nie tylko wszystko rozgrywa się w mieście-tyglu pokroju Nowego Jorku, gdzie współistnieją wszystkie możliwe maści i style życia, ale do tego jeszcze bohaterowie hołubią (i spełniają!) marzenia "sprzeczne z ich naturą". Plus coraz bardziej niestety aktualne przesłanie o potrzebie tolerancji i zgubnym strachu i nienawiści do Innego, który budzi się w chwili zagrożenia.

7 gwiazdki

Esme Esme napisał(a) o Westworld (7)

Mógłby być krótszy o jakieś 2 odcinki bez wielkiej szkody dla całości - epizody 8 i 9 to już właściwie oczekiwanie na spektakularny finał. Swoją drogą dopiero ten finał, rozwalający w kosmos poukładane, jak się zdawało, fabularne wątki, okazuje się godny Jonathana Nolana, autora pokręconych scenariuszy "Prestiżu" i "Interstellar". Całość potwierdza miejsce Nolana w panteonie najciekawszych współczesnych twórców SF dla kina/telewizji - bo oczywiście można ten "Westworld" traktować jako prawie niewyczerpane [...] Przeczytaj całość

7 gwiazdki

Esme Esme napisał(a) o Ghostbusters: Pogromcy duchów (6)

Nie mam kontekstu, nie oglądam Saturday Night Live, a Ghostbusters boję się obejrzeć ponownie, aby nie zniszczyć sobie wspomnień z dzieciństwa. Ale nie mogę nie docenić filmu, w którym babki ratują świat, a pomaga im w tym piękny, ale niezbyt rozgarnięty sekretarz. Zawsze było jednak odwrotnie. Zespół aktorski jest naprawdę solidny, widzowi udziela się jego entuzjazm, a kosmiczną postać inżynier Holtzmann będę chyba nosić w sercu jeszcze długo.

6 gwiazdki

Esme Esme napisał(a) o Plan Maggie (6)

Ten film należy do Grety Gerwig i Julianne Moore - to one są odpowiedzialne za te chwile, gdy ogląda się go z prawdziwą przyjemnością. Bez nich zapewne by nie bolał, ale też nie byłoby co pamiętać.

6 gwiazdki

Esme Esme napisał(a) o Kung Fu Panda (6)

Zostałam fanką starego mistrza kung fu - żółwia Tai Lunga. Jeśli to jest pierwsza historia typu "od zera do bohatera", którą ogląda się w życiu, to może zrobi wrażenie. Dzieci mogą też identyfikować się z marzeniami bohatera - ostatecznie kto nie chciał kiedyś zostać ninją albo innym superwojownikiem? Dla dorosłych chyba trochę "Meh...".

6 gwiazdki

Esme Esme napisał(a) o Eye in the Sky (6)

"Eye in the Sky" może dostać sporo plusów za uświadomienie szerokiej publiczności, jakie są dylematy związane z używaniem dronów do szpiegowania/zabijania i jak to w praktyce wygląda z punktu widzenia decydentów i wykonawców. Ale jeśli ktoś akurat nie jest w nastroju, żeby dawać plusy za to, a kole go sztampowość, to urwania głowy raczej nie będzie. Jak na 95% na RT, to troszkę słabo.

6 gwiazdki

Esme Esme napisał(a) o Auta 2 (6)

Chyba gwiazdka więcej niż się należy, bo okazało się, że mam słabość do Zygzaka McQueena we wcieleniu pozbawionym maczyzmu charakterystycznego dla pierwszej części. Bardzo fajna obsada za mikrofonami, bondowska (czyli stosownie megagłupia) fabuła plus cała plejada stereotypów związanych z Japonią, Włochami i Anglią. Można, ale nie trzeba.

6 gwiazdki

pokaż więcej